دوره ی اول – 1394

((به نام خدا))

گزارشی مختصر از روند برگزاری اولین دوره ­ی جشنواره­ ی داستان کوتاه خلاقانه­ ی سال(حیرت)

 

فراخوان اولین دوره ­ی جشنواره، در بهمن ماه 1393 از طریق سایت مدرسه­ ی داستان نویسی حیرت، به صورت اینترنتی منتشر شد.

با پایان مهلت ارسال آثار در موعد مقرر، 683 اثر توسط 464 نویسنده از سراسر کشور به دبیرخانه ­ی جشنواره ارسال شد. البته 23 اثر نیز به دلیل عدم انطباق فاحش با شرایط فراخوان (این آثار، رمان یا مجموعه داستان بودند و یا بیش از محدودیت دو اثر برای هر نویسنده، ارسال شده بودند.) از بخش مسابقه خارج شدند. سن 80 درصد شرکت کنندگان بین 20 تا 30 سال بود و بیش­ترین آثار به ترتیب از شهرهای زیر ارسال شده بودند:

  • تهران (تقریبا 20 درصد آثار دریافتی)
  • شیراز (تقریبا 12 درصد)
  • اصفهان (تقریبا 8 درصد)
  • مشهد (تقریبا 5 درصد)
  • کرج (تقریبا 3.5 درصد)
  • رشت (تقریبا 3.5 درصد)
  • قم (تقریبا 2.5 درصد)
  • کرمانشاه (تقریبا 2 درصد)
  • آبادان (تقریبا 1.5 درصد)
  • قزوین (تقریبا 1.5 درصد)

مجموع 20 درصد آثار نیز از شهرهای (به ترتیب) ایلام، اردبیل، بندرعباس، دزفول، ساری، اسفراین، سنندج، تبریز، اهواز، بابل، شهرری، ملایر، نوشهر و یزد ارسال شده بود.

مابقی آثار نیز از سایر شهرهای کشور ارسال شده بودند. 4 نویسنده از فارسی زبانان خارج از کشور نیز در جشنواره شرکت داشتند.

اولین مرحله­ ی داوری طبق زمان­بندی قبلی، در ابتدای نیمه­ ی دوم تیرماه به پایان رسید و 40 اثر برگزیده­ ی مرحله­ ی نیمه نهایی اعلام شدند.

البته از آن ­جا که داوران از اسامی داستان نویسان مطلع نبوده و آثار بدون نام نویسنده تحویل آن­ها شده بود، در سایت اینترنتی جشنواره، به دلیل اهمیت پنهان ماندن نام هنرمندان صاحب آثار تا مرحله­ ی نهایی، تنها اسم داستان­های برگزیده منتشر شد.

اگرچه آثار خوب زیادی به جشنواره ارسال شده­ بودند، اما به هر حال باید از بین آن­ها دست به انتخاب زده می­ شد و بدیهی بود که تنها معدودی داستان به مراحل بعد راه یابند. با توجه به نسبی بودن هرگونه داوری در هنر، حذف شدن یک اثر در هر مرحله، دلیل بر ضعف مطلق آن اثر نبود و تنها نسبت به سایر آثار و خط مشی جشنواره و دیدگاه داوران این اتفاق افتاد.

آثار منتخب این مرحله، از شهرهای کرج، شیراز، دورتموند آلمان، اصفهان، تهران، سنندج، بیرجند، خرامه، رامسر، یاسوج، ملایر، رشت، قزوین، بوکان، مشهد، کرمانشاه و خرم آباد ارسال شده بودند.

دومین مرحله­ ی داوری، طبق زمان­بندی قبلی، در ابتدای نیمه ­ی دوم مردادماه به پایان رسید و 20 اثر برگزیده­ ی مرحله­ ی نهایی نیز اعلام شدند. (اسامی برگزیدگان نهایی در انتهای بیانیه ­ی هیئت داوران درج شده است.)

پس از پایان مرحله­ ی سوم داوری و مشخص شدن نتایج نهایی در نیمه­ ی دوم شهریورماه 1394، در روز 27 شهریور، اختتامیه ­ی دوره ­ی اول جشنواره طی مراسمی خصوصی و صمیمانه با حضور جمعی از برگزیدگان نهایی در کنار نویسندگان و ادب دوستان شیرازی برگزار شد و از نفرات برتر تقدیر به عمل آمد.

در انتهای این گزارش کوتاه، باید از تمامی هنرمندانی که آثار ارزشمند خود را در جشنواره شرکت داده و همچنین تمام دوستانی که در مراحل مختلف برگزاری، یار و همراه ما بودند، تشکر کرده و یادآور شد که این جشنواره، بی یاری ایشان امکان پذیر نبود.

بخشی از هزینه ­های جشنواره، از سوی هنرجویان و مدرسین و دوستان مدرسه ­ی داستان نویسی حیرت تامین شد. از تک تک این دوستان، صمیمانه تشکر می­کنیم. ساسان فلک دین، علی پاینده جهرمی، روح الله اسدی، مهدی نوربخش، رضا بهاری زاده، غلامرضا معصومی، سعید احمدزاده، زهرا قادرپور، فاطمه دهقان، اعظم کمالیان و سمانه کریمی و چند تن دیگر از دوستان که نخواستند نامی از آن­ها برده شود، در تامین بخشی از هزینه ­های مالی جشنواره، یاری رسان ما بودند.

دوستان عزیزمان، امید تمیس، سمیه برازجانی، محبوبه محمدی، میثم کلانتری­ فرد، میثم محمدی، صدیقه قانع، امیرحسین طاهری نژاد، رضا بهاری ­زاده، غلامرضا معصومی، زهرا قادرپور، ریحانه نقش­ گر و مسئولین کتابفروشی بچه ­های کتابِ شیراز، در مراحل مختلف برگزاری اولین دوره ­­ی جشنواره، به عناوین و اشکال مختلف، این اتفاق ادبی-هنری را همراهی و یاری کردند. از آن ­ها نیز سپاسگذاریم.

همچنین از محمود زینلی، مجسمه ساز خوش ذوق و خلاق شیرازی تشکری ویژه داریم به خاطر طراحی و ساخت تندیس ارزشمند، زیبا، منحصر به فرد و خلاقانه ­ی جشنواره، که خود، اثری بود هنرمندانه، استادانه و ساختارشکن.