باد روی گه (یکی از 50 داستان برگزیده ی دوره ی دوم جشنواره که به جمع 20 داستان نهایی راه نیافت) – نجمه بهاری – جهرم

201508062767

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

3 پاسخ

 1. نرگس می‌گه:

  سلام دخترم داستانت رو خوندم. من رو که می شناسی همیشه پرتوقع بودم. ازت میخوام همچنان به تلاشت ادامه بدی. روی داستانای ارزشی تمرکز کن. سعی کن توی نوشتنت ارزش نوشته رو در نظر بگیری و خواننده که وقت می ذاره برات مهم باشه. من مطمئنم روزی نویسنده مشهوری می شی.

 2. محمد حسینی کاریزکی می‌گه:

  هدف نویسنده تمرکز روی یک اتفاقِ جزئی از خانه‌ای که سه نفر تویش زندگی می‌کنند و در نهایت اشاعه‌ی آن به تمام زندگی این خانواده بوده و میزان موفقیت نویسنده در این‌کار متناسب خواهد بود با مقدار موفقیت داستان.
  اولا ما با نوشته‌ی جسورانه رو‌برو هستیم که خیلی هم بی‌پروا برای توصیف همچین فضایی می‌رود سراغ لگن و خودِ گُه، این انتخاب را خوب می‌دانم.
  حال برای موفقیت نویسنده می‌بایست اوج هنرمندی خود را در رابطه با تصویرسازی و باورپذیری همان یک تصویر بکار ببرد. من میزان موفقیت نویسنده را در این‌کار کامل نمی‌دانم و به نظرم اولین ضربه را انتخاب زاویه دید دانای کل مطلق به کار زده و پرش‌های توصیفی از غزل به مادر و از مادر به غزل که یکدستی این تصویر را بر هم زده است. هر چند به میزان باورپذیریِ خوبی رسیده اما تصویرسازی شلخته‌ای دارد.
  اگر بخواهم یک نکته دیگر هم بگویم پایان داستان است که اصلا دوستش ندارم. نویسنده بر خلاف بخش اول پس از آمدن پدر برای نشان دادن آن وضعیت ناگوار خانواده مستقیم می‌رود سراغ چیزی که نباید برود. کیفِ پول و سوراخِ آن و رد شدن انگشت غزل از آن و کرایه و مسائل دیگر. گویا نویسنده حوصله‌اش سر می‌رود و می‌خواهد مستقیم برود سرِ اصل مطلب که این انتخاب قدرت داستان را کم کرده است.

  با احترام.

  • نجمه بهاری می‌گه:

   ممنون جناب حسینی
   نظرتون برای من کمک کننده و راهنمای خیلی خوبی بود
   راستش درمورد آخر داستان نمیدونم واقعن
   نمی دونم شاید حوصله ام نشده برای ادامه دادن
   شاید واقعن حوصله ام از اون خونه و بودن در اونجا این قدر زود سر رفته
   اما خودم احساس میکنم ک در پایان این سریع از کرایه خانه گفتن اونجور ک باید مطابق خواسته ام در نیامد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *